SINGAPUR

GARDENS BY THE BAY

Moim zdecydowanym numer jeden w Singapurze są magiczne ogrody Gardens by the Bay. Chociaż jako wielka miłośniczka Azji, nie należę do wielbicielki Singapuru, tak z ręką na sercu uważam, że to miejsce jest warte odwiedzenia i wydania na wstęp każdego singapurskiego dolara. Jeżeli więc jesteście w Singapurze, chociażby przejazdem i macie wolnych kilka godzin – koniecznie tu zajrzyjcie!

GARDENS BY THE BAY – GDZIE KUPIĆ BILETY?

Wstęp na teren samych ogrodów Gardens by the Bay jest bezpłatny …. ale, jeżeli chcecie zobaczyć więcej, czyli wejść do Cloud Forest, Flower Dome czy pospacerować po OCBS Skyway musicie kupić bilety. Bilety nie należą do najtańszych, jak zresztą wszystko w Singapurze, ale jeszcze raz napiszę, że warto, warto, warto!

Jeżeli do Singapuru dostajecie się drogą lotniczą – koniecznie kupcie bilet na lotnisku. Jest on wówczas tańszy o podatek VAT. Przy wyjściu z lotniska znajdują się punkty informujące o miejscowych atrakcjach i właśnie tu możecie nabyć bilety – zawsze kilka singapurskich dolarów pozostanie w kieszeni. Cena biletu na lotnisku w 2018 roku to koszt: 25 dolarów singapurskich (bilet nie obejmuje wejścia na OCBS Skyway). Jeżeli wjechaliście do Singapuru drogą lądową – bilety możecie nabyć w kasie przed wejściem do ogrodów. Cenna biletów obejmująca wejście do Flower Dome i Cloud Forest wynosi tu 28 dolarów singapurskich. Co istotne dla turysty nie ma opcji kupienia biletu tylko do jednej ze szklarni. Dodatkowo płatna (8 $) jest opcja spaceru po kładce zawieszonej pomiędzy drzewami (OCBS Skyway). Jeżeli chcecie w ramach jednego zwiedzania, pospacerować po kładce – postarajcie się kupić bilety wcześniej, albowiem dzienna ich ilość jest limitowana. Na kładce można przebywać tylko 20 minut.

CLOUDE FOREST

to dom dla tysięcy orchidei, kwiatów i pięknej roślinności. Tu znajduje się również jeden z najwyższych wodospadów na świecie, stworzony przez człowieka wewnątrz obiektu (35 m)

W Cloude Forest jest dosyć zimno, a spadające na dół krople wodospadu potęgują to uczucie. Radzę Wam w to miejsce zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową lub chociażby bluzę. Podziękujecie potem 😉

W tej części ogrodów zachwyciły mnie filmy dokumentalne o planecie ziemi, które będziecie mogli obejrzeć na końcu wędrówki. Nie należy ich przegapić! Serio! Poruszające i niestety prawdziwe dokumenty, obrazują zniszczenie jakie człowiek sieje na świecie, dewastując przez swą zachłanność matkę naturę. Ja się popłakałam .. jak dziecko, ponieważ są one bardzo poruszające.

FLOWERS DOME

to druga  potężna szklarnia, stanowiąca dom dla około 30.000 roślin z ponad 150 miejsc pochodzących z 5 różnych kontynentów: Australii, Ameryki, Afryki, Azji i Europy. Flower Dome jest największą szklaną szklarnią na świecie (w 2015 roku wpisana do Księgi Rekordów Ginessa). Szklarnia podzielona jest na 9 sekcji: Baobabów, Sukulentów, Roślinność Australijską, Południowo-Amerykańską, Afrykańską, Kalifornijską, Śródziemnomorską oraz Gaj Oliwny i Sekcje z Kwiatami.

Moje serce skradła sekcja sukulentów i baobabów z całego świata! Rośliny i drzewa wymiatają! Wracałam do tej części szklarni kilkakrotnie, ponieważ nie mogłam się napatrzeć na te wszystkie cuda natury!

O KTÓREJ GODZINIE NAJLEPIEJ ZWIEDZAĆ GARDENS BY THE BAY?

Do Gardens by the Bay najlepiej udać się w godzinach popołudniowych, koło 15:00 – 16:00. Dlaczego? Pozwoli to Wam w spokoju zwiedzić Cloude Forest oraz Flower Dome oraz od razu zaliczyć wieczorne show – Garden Rhapsody, które rozpoczyna się o 19:45 i trwa około 15 minut! Nie martwice się jeżeli nie zdążycie na pierwszy pokaz: drugi, identyczny rozpoczyna się o 20:45. Na zwiedzanie kompleksu na spokojnie należy przeznaczyć około 4 h.

Garden Rhapsody to zdecydowanie wisienka na torcie – niezwykłe show będące połączeniem muzyki i gry świateł migoczących na konarach drzew gigantów. To jest totalne wow! Najlepiej oglądać ten spektakl leżąc wygodnie na trawie i patrząc w górę! Niecodzienna architektura obiektu, dopracowana w każdym szczególe to kolejny duży plus singapurskich ogrodów. Przybijam temu miejscu wielką piątkę! Nie dość, że zachwyca to jeszcze edukuje!

I pamiętajcie:  Nie musicie być wcale wielkimi miłośnikami roślin i drzew, aby zachwycić się tak jak ja, tym miejscem. Gwarantuje, że jeżeli nawet zdarzyło Wam się ususzyć kaktusa, to Gardens by the Bay jest dla właśnie dla Was!

zupatraveler

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *